Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?
Data: 2020-10-09 13:21

pogrzeb czy kremacja

Kiedy ze świata Ĺźywych odchodzi bliska nam osoba, trudno jest myśleć o czymś innym niĹź jej strata. Łatwiej jest się z tym pogodzić osobom głęboko wierzącym, dla których śmierć to przejście do kolejnego, lepszego wcielenia. Niestety to najbliĹźsi muszą wziąć na swoje barki organizację pochówku i podjąć decyzję, jak będzie wyglądał pochówek. Tradycyjny pogrzeb czy kremacja? Co wybrać? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Wola zmarłego

Niechętnie myślimy o śmierci, często wręcz nie dopuszczamy do siebie faktu, Ĺźe prędzej czy póĹşniej będziemy musieli się z nią zmierzyć. Wiele osób deklaruje, Ĺźe trudniej pogodzić się z wizją śmierci osoby bliskiej, niĹź swoją własną. JeĹźeli zastanawiamy się, jaki rodzaj pochówku wybrać dla zmarłego bliskiego, przede wszystkim weĹşmy pod uwagę jego wolę. Gdy nie została nam ona bezpośrednio przekazana, przeanalizujmy, jakiego pochówku Ĺźyczyłaby sobie dana osoba. Czy nie słyszeliśmy kiedyś z jej ust stwierdzenia, Ĺźe kremacja jest lepsza od tradycyjnego pogrzebu? A moĹźe odwrotnie, Ĺźe kremacja kojarzy mu się z bolesną historią naszego kraju?

Kwestie techniczne

Kościół katolicki, do którego naleĹźy większość Polaków, uwaĹźa, Ĺźe religijne ostatnie poĹźegnanie powinno odbywać się nad trumną zmarłego, a nie dopiero po skremowaniu. W związku z tym musimy niejako liczyć się z dwoma uroczystościami. Jedna przeprowadzana jest w kaplicy, druga po kremacji na cmentarzu – dowiadujemy się od przedstawiciela zakładu pogrzebowego. JeĹźeli bardzo zaleĹźy nam, by cała rodzina i bliscy zmarłego uczestniczyli w ostatnim poĹźegnaniu, weĹşmy pod uwagę czy wszyscy będą mogli pojawić się na obu uroczystościach. Dotyczy to sytuacji, w których wahamy się, jaki pogrzeb wybrać, poniewaĹź nie ma Ĺźadnych konkretnych przesłanek do skłonienia się w stronę konkretnej opcji. Inaczej jest w przypadku zdeklarowanych ateistów, których na cmentarzu Ĺźegna państwowy urzędnik, a nie ksiądz.

Opinia najbliĹźszych

W przypadku gdy spoczął na nas ciężar zorganizowania pogrzebu osoby, która ma bliĹźszą rodzinę niĹź my sami, musimy liczyć się z jej zdaniem. Syn lub córka, która jest odpowiedzialna za pogrzeb jednego z rodziców, musi bezwzględnie wziąć pod uwagę opinię Ĺźyjącego rodzica. To tylko jeden z przykładów, poniewaĹź podobnie powinniśmy się zachować w analogicznych przypadkach, chociaĹźby gdy organizujemy pochówek współmałżonka, którego rodzice Ĺźyją.

Ocena: 6
Komentarze